Najważniejsze wideo w mail

Nastolatkowie znęcali się nad bezdomnym. Dotkliwie pobity 43-latek w szpitalu, oprawcy w rękach policji. Mają od 16 do 18 lat! [Wideo]

epa
KPP Pabianice

Policjanci z Pabianic zatrzymali pięciu mężczyzn w wieku od 16 do 18 lat, podejrzanych o pobicie i znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad bezdomnym mężczyzną. Pokrzywdzony doznał obrażeń ciała realnie zagrażających jego życiu. 43-latek pozostaje w szpitalu pod specjalistyczną opieką medyczną. Sprawa ma charakter rozwojowy.

8 październik do jednego z łódzkich szpitali trafił mężczyzna z obrażeniami ciała wskazującymi na pobicie. 43-latek wymagał natychmiastowej pomocy medycznej. Pabianiccy funkcjonariusze niezwłocznie przystąpili do wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia. Już następnego dnia zatrzymano pierwsze osoby w tej sprawie. 

- Śledczy zabezpieczyli obszerny materiał dowodowy wskazujący na przestępcze działania nieletnich. Dzięki skrupulatnej pracy i zaangażowaniu policjantów pięciu mężczyzn w wieku od 16. do 18. roku życia zostało zatrzymanych. Wszyscy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i pobicia pokrzywdzonego - mówi podkomisarz Agnieszka Jachimek, oficer prasowy KPP Pabianice. 

Nastolatkowie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, jednakże nie wyjaśnili motywacji i przyczyn swoich działań. 

Sąd Rejonowy w Łasku III Wydział Rodzinny i Nieletnich zastosował wobec dwóch najmłodszych podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego umieszczenia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Wobec pozostałych osób łaski sąd zastosował tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy. 

- Sprawa jest rozwojowa, a śledztwo jest we wstępnej fazie. Prowadzone pod nadzorem prokuratury czynności mają na celu m.in. ustalenie okresu czasu w jakim nieletni znęcali się nad bezdomnym mężczyzną oraz określenie ostatecznego kręgu osób pokrzywdzonych. Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad osobą nieporadną oraz ciężkie pobicie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności - dodaje podkomisarz Agnieszka Jachimek.

Jak dodaje rzeczniczka pabianiccy policjanci codziennie prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa, reagując na incydenty związane z przemocą. Dlatego apelują do osób, które są świadkami niepokojących zachowań o reakcję. 

- Każde zgłoszenie, nawet to anonimowe jest przez funkcjonariuszy dokładnie sprawdzane i weryfikowane. Obojętność i milczenie nie daje szansy na przerwanie spirali destrukcji jaką wprowadza sprawca. Interwencja często jest „pomostem" dla ofiary do wyjścia z sytuacji krzywdzenia. Dlatego warto reagować i zawiadomić Policję bądź inne odpowiednie instytucje - podsumowuje Jachimek.